Axis Powers Hetalia #02


?Hidekaz Himaruya opowiada o historii współczesnej, którą tworzy konflikt interesów i charakterów. Bohaterami są państwa świata, przedstawione jako ludzie z krwi i kości (!), z niepowtarzalną osobowością oraz setką wad i dziwactw utrudniających pokojową egzystencję z sąsiadami?.

?Kilka ważnych słów o stereotypach narodowościowych i korzeniach totalitaryzmu między cerowanymi kalesonami Franciszka Józefa, polskim sękaczem i włoskim duchem bojowym okazywanym przez machanie białą flagą ? opowieść, która czasami chwyta za serce, ale przede wszystkim ? bawi do łez?.

Kultowy komiks Hidekaza Himaruyi ?Axis Powers Hetalia? ukazujący nowoczesne spojrzenie młodego Japończyka na historię świata. Hidekaz zmienił swoją pracą sposób w jaki rozumiemy pojęcie komiksu historycznego ? nie ma tu patosu, nadętych rozbudowanych wątków czy prób umoralniania na siłę. Przekaz jest prosty i spójny, podlany kropelką ironii i chochlą stereotypów ? idealny zarówno dla czytelnika szukającego prostego humoru, jak i dla stroniącego na ogół od komiksu inteligenta, który w każdej historii odnajdzie drugie, albo i trzecie dno.

Moc tego komiksu leży także w doborze bohaterów ? personifikacji państw świata. Wszak u kogo z nas głęboko w sercu nie kryje się stereotyp perfekcyjnego Niemcy, wypięknionego Francji, flegmatycznego Anglii czy imperialistycznego Rosji..? Historie opowiadane przez Himaruyę już kiedyś widzieliśmy... w formie dużo mniej przystępnej i podręcznikowej wbijane nam były do głowy przez nauczyciela historii ? teraz mamy okazje spojrzeć na nie z zupełnie nowej, iście ?mydlano operowej? perspektywy...

Nazwa pierwszego członu tytułu wzięła się od angielskiego terminu Axis Powers (Państwa Osi ? Niemcy, Włochy, Japonia), drugi człon to połączenie dwóch słów: japońskiego hetare (bezużyteczny, niezdarny) i Italia. Tytuł nie powstał bez powodu ? większość historii oscyluje wokół trzech krajów: Włoch, Niemiec i Japonii ? najważniejszych (wg Himaruyi) dla historii XX wieku. W tle przewija się kawalkada innych postaci włącznie z Polską (której niepodległość staje się z tematem jednego z opowiadań)...

Hidekaz Himaruya urodził się i spędził dzieciństwo w mieście Fukushima, w Japonii. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i tam studiuje na Akademii Sztuk Pieknych. Komiksy rysował od dawna, początkowo publikując je jedynie na swoich stronach internetowych. ?Axis Powers Hetalia? publikowane od 2007 roku szybko zdobyło popularność i zyskało rzeszę fanów na całym świecie. W 2009 roku ?Axis Powers Hetalia? została zekranizowana w formie animowanego serialu telewizyjnego.
Wydawca : Studio JG
Seria : Axis Powers Hetalia
Autor : Hidekaz Himaruya
Rodzaj : Manga
Status polskiego wydania : zakończona
Gatunek : komedia, historyczny, shonen
Rozmiar : powiększony
Tagi : epizodyczny, posiada anime, 4-koma
Liczba tomów : seria krótka (2-6)
Kategoria wiekowa : 9+
Wydawca : Studio JG
Seria : Axis Powers Hetalia
Autor : Hidekaz Himaruya
Rodzaj : Manga
Status polskiego wydania : zakończona
Gatunek : komedia, historyczny, shonen
Rozmiar : powiększony
Tagi : epizodyczny, posiada anime, 4-koma
Liczba tomów : seria krótka (2-6)
Kategoria wiekowa : 9+