Informacje na temat planu wydawniczego

Dodany przez: Urd - 2021-10-10 17:59:25 - 2089 unikalnych wyświetleń;

Zgodnie z obietnicą mamy dla Was informacje na temat sytuacji bieżących druków, jednak nie jest to coś, co można wytłumaczyć w dwóch słowach.

Wrzesień upłynął nam na niekończących się spotkaniach z drukarniami. Choć już wcześniej pojawiały się niedobory papieru, udawało się dość sprawnie łatać ten problem, zamawiając i rezerwując większe partie z wyprzedzeniem. Jednak w połowie września sytuacja eskalowała dość gwałtownie w niemal wszystkich drukarniach, z którymi współpracujemy i praktycznie z dnia na dzień standardowy czas realizacji druków wydłużył się nawet czterokrotnie.

Kolejnym problemem są również przeciągające się akcepty na obwoluty, przy bardzo wielu tytułach. O ile wcześniej akcepty, które wpadały na styk, dało się poratować przyspieszonym drukiem ekspresowym, teraz zrobiło nam to w planie prawdziwe spustoszenie - na zwolnienie do druku czeka cały stosik gotowych mang, które teraz drukować się będą trzy lub cztery razy dłużej.

Problem jest dodatkowo trudny także ze względu na ilości dodruków, które realizujemy miesięcznie. Jako że drukarnie przyjmowały zlecenia normalnie (również nie spodziewając się aż takich problemów z dostawami papieru) duże rezerwy materiału poszły właśnie w ten rodzaj druków (stanowiący 70-80% naszych miesięcznych zleceń).

Po otrzymaniu informacji o tak poważnych problemach próbowaliśmy wstrzymać część dodruków, żeby zaoszczędzić papier na bieżące wydania, jednak niewiele to dało - większość już była wydrukowana i czekała w kolejce do introligatorni (samo wydrukowanie składek idzie szybko, to co drukarniom zajmuje najwięcej czasu to właśnie skład).

A na koniec do listy problemów warto dorzucić fakt, że obecnie drukarnie są zalewane zleceniami - mnóstwo wydawnictw chce zrealizować dodruki wydań przed nowym rokiem, kiedy to druk, który już poszedł w górę, będzie jeszcze droższy, za sprawą planowanych podwyżek w cenach prądu (a przy tym ile pobierają go maszyny - będzie to bardzo wyraźna różnica, którą już sygnalizują drukarze). I to jest powód dla którego ciężko jest nam znaleźć nowe drukarnie, mające sensowne terminy realizacji przy obecnych obłożeniach.

CO DALEJ?
Problem, który wyniknął z nagromadzenia powyższych czynników oczywiście rozwiążemy, ale potrwa to zapewne kilka tygodni. Walczymy obecnie na kilku frontach - szukamy nowych drukarni, szukamy nowych zamienników papieru i kartonu, wycofujemy zlecenia na dodruki, które mogą poczekać itd. Przesunięcie na listopad Jesiennego Festiwalu Mangowego wynikało właśnie z faktu, że sloty na nowości zostały oddane bieżącym drukom. Teraz nowości festiwalowe drukują się w slotach mang październikowych, które wciąż czekają na akcept (inaczej sloty by po prostu przepadły). Czyli odpowiadając na pytanie, które zapewne sobie zadajecie - nie, odwołanie lub dalsze przesunięcie Festiwalu nie pomogłoby w niczym jeśli chodzi o bieżący plan.

W najbliższej przyszłości będą mogły pojawić się braki w dodrukach, natomiast daty premier poszczególnych tytułów będziemy podawać na bieżąco i aktualizować na stronie. Poniżej obecna sytuacja tytułów, jednak może się ona zmienić, ponieważ pracujemy nad tym, aby przyspieszyć co się da, polując na wcześniejsze terminy:

Wrześniowe tytuły:
Projekt: cosplay 3 - oczekuje na akcept
Beastars 6 - 22 października
Dziewczynka w Krainie Przeklętych #9 - 22 października
IM Wielki Kapłan Imhotep 7 - koniec października
Dziecię słońca i deszczu 2 - 25 października
Nieznajomy pośród wiatru 4 - koniec października
Noragami 22 - oczekuje na akcept

Październikowe tytuły:
Podejrzane sekrety 7 - oczekuje na akcept
Penguin Highway 2 - oczekuje na akcept
Iruma w szkole demonów 11 - oczekuje na akcept
Beztroskie dni 3 - oczekuje na akcept
Księga Przyjaciół Natsume 19 - oczekuje na akcept
Niebieska Flaga 2 - oczekuje na akcept
Fairy Tail 34 - przełom października i listopada
Deadlock #4 - koniec października
Sposób na pięcioraczki 6 - oczekuje na akcept
Hanako, duch ze szkolnej toalety #7 - koniec października
Grand Blue 8 - przełom października i listopada
Shirayuki. Śnieżka o czerwonych włosach 19 - oczekuje na akcept
Bakemonogatari 7 - czekamy na dostawę zamienników kartonu
Log Horizon 9 - czekamy na termin z drukarni